Święto Wojsk Lądowych – 328 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej
Wiktoria Wiedeńska Jana III Sobieskiego z 12 września 1683r, szeroko rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego. Po dziś dzień zwycięstwo pod Wiedniem, stanowi przykład wykorzystania myśli i sztuki wojennej w obronie europejskiej cywilizacji, kultury i społecznego ładu.
Bitwa pod Wiedniem rozpoczęła się 12 września 1683 roku o godz. 6.00 rano. Wzięło w niej udział ponad 35 tys. piechoty i ok. 30 tys. jazdy wojsk sprzymierzonych. Naprzeciw nim stała wielka armia turecka, wspierana wojskami sojuszników w sile 100–tysięcy.
W bitwie tej niewątpliwie potęga wojsk tureckich została złamana, głównie dzięki śmiałemu planowi polskiego króla Jana III Sobieskiego oraz wojskom polskim (a szczególnie husarii) zaprawionym w walkach z Turkami. Dzięki ofiarności polskiego żołnierza ekspansja wielkiej armii tureckiej na chrześcijańską Europę została zahamowana. Jednakże po tej bitwie cesarz Leopold I próbował sobie przypisać zasługi zwycięstwa.
W 328 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, swoje święto obchodzą Wojska Lądowe, w tym dniu wracamy myślą do najpiękniejszych kart z historii oręża polskiego, wspominamy sławne bitwy, jej bohaterów oraz wszystkich żołnierzy Rzeczypospolitej, którzy na przestrzeni wieków z godnością i honorem sławili imię Polski, zdawali egzamin z męstwa i patriotyzmu, składając na ołtarzu Ojczyzny największy dar – własne życie. W dniu święta wspominamy Tych, którzy służąc pokojowi, daleko od ojczystego kraju, oddali swe życie.
Tradycja Święta Wojsk Lądowych sięga okresu II Rzeczypospolitej, w której obchodziły je samodzielnie poszczególne jednostki. Po II wojnie światowej w 1948 r. ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. W 1949 r. wyznaczony na święto dzień był niedzielą, a w 1950 r. rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w połowie lat 90. XX wieku.
Źródło: zs-strzelec.mil.pl