Siedlce: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
We czwartek 12 kwietnia mieszkańcy Siedlec obchodzili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony w 2007.
Stowarzyszenia „Katyń… Ocalić od zapomnienia” postawił sobie za cel upamiętnianie poszczególnych ofiar zbrodni poprzez sadzenie symbolicznych dębów. Tym naturalnym pomnikiem uczczono już pamięć ponad 4000 poległych.
O godzinie 10:00 przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica rozpoczęła się pierwsza uroczystość związana z posadzeniem pamiątkowego dębu ku czci kpt. Kazimierza Romualda Dryżałowskiego – zamordowanego najprawdopodobniej w 1940 roku w Charkowie na Ukrainie. Uczniowie ZSP nr 3 przygotowali kilkunastominutowy montaż słowno-muzyczny. Na uroczystość tłumnie przybyli nauczyciele i uczniowie.
Po części artystycznej przemawiały osobistości związane z pamięcią o Katyniu, przedstawiciele szkół i władz miasta. Podziękowania za pamięć oraz apel o jej kultywowanie wygłosili Wojciech Kudelski – prezydent miasta Siedlce, dyrektor ZSP nr 3 Jan Stankiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Siedlcach – Roman Bareja oraz córka kpt. Kazimierza Dryżałowskiego – Wanda Włodek. Następnie posadzono i poświęcono w tym miejscu dąb pamięci. Delegacje składały kwiaty i znicze przy okolicznym głazie, na którym umieszczono pamiątkową tablicę wraz z godnością poległego oficera. Przez całą uroczystość honorową wartę przy dębie pamięci pełnili siedleccy strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1010.
Dalsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przebiegały w kilku miejscach na terenie miasta Siedlce. O godzinie 11:00 nieopodal gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego rozpoczęło się spotkanie przy dębie pamięci ppłk. Stanisława Trojana, straconego w 1940 roku w Katyniu. Po wysłuchaniu biografii ppłk. Trojana, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Następnie wynajętym autobusem grupa udała się na cmentarz przy ul. Cmentarnej. Kwiaty i znicze złożono pod symbolicznym krzyżem katyńskim oraz na mogile czternastu siedlczan zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę w intencji zmarłych.
Kolejnym etapem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej była wizyta w Hoteliku Siedlce przy ul. Łukowskiej. Goście zebrali się przy dębie pamięci posadzonym dwa lata wcześniej ku pamięci Władysława Koślacza – Sekretarza Sądu Okręgowego w Siedlcach zamordowanego w Twerze 1940r.
Uroczystości kontynuowano w Lasku Podsekulskim. Pan Roman Bareja oraz pan Jerzy Garbaczewski przypomnieli zgromadzonym ludziom o bestialskich egzekucjach dokonywanych przez Rosjan na więźniach Zakładu Karnego w Siedlcach. Przy pamiątkowym krzyżu wartę pełnili strzelcy z jednostki 5011 SORM.
Ostatnim punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów przy Kościele św. Stanisława oraz dawnej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa. Tutaj licznie przybyły poczty sztandarowe i młodzież z siedleckich szkół. Oddano tam hołd wszystkim ofiarom terroru carskiego i komunistycznego.
Dzień pamięci obchodzony w takiej formie okazał się świetną lekcją historii. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele faktów historycznych związanych z naszym regionem jest zwyczajnie pomijanych. Była to dobra okazja do pobudzenia świadomości młodzieży i zainteresowania jej losami lokalnych bohaterów, jakimi bez wątpienia są pomordowani żołnierze.
Do roku 1990 oficjalnie nie znano żadnych szczegółów dotyczących zbiorowych mogił oficerów polskich we wschodniej Rosji. Desperacko ukrywana prawda o losach ponad 20 tys. wojskowych ujrzała światło dzienne niemal po 50 latach od jej dokonania. Drugi tydzień kwietnia jest w naszym kraju niezwykle podniosłym okresem. Od niedawna Polacy mogą czcić pamięć ofiar Mordu Katyńskiego, składać im należyty hołd. Przede wszystkim dbają o to, by przyszłe pokolenia także pamiętały, że z rąk czerwonoarmistów zginęła elita Wojska Polskiego.
[Not a valid template]Radosław Prachnio