Kurs Rozpoznania Ogólnowojskowego – Relacja uczestnika
W dniach 28-29 grudnia 2013 r. odbyła się w Mrozach kolejna edycja Kursu Rozpoznania Ogólnowojskowego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich „Strzelec” w porozumieniu ze stowarzyszeniem ObronaNarodowa.pl. W szkoleniu wzięło udział niemal 50 osób, w tym 8 instruktorów. Kursanci reprezentowali Związek Strzelecki, Związek Strzelecki „Strzelec”, ZS „Strzelec” OSW, SJS „Strzelec” i PTOP-PDS.
Szkolenie rozpoczęło się w sobotę 28 grudnia o godzinie 9.00. Była to część teoretyczna dotycząca: działalności rozpoznawczej ISTAR, rodzajów rozpoznania (wg NATO), sposobów działania elementu rozpoznawczego oraz procedur łączności awaryjnej (specjalnej – osobowej i nieosobowej).
Następnie odbył się wykład dotyczący topografii, a zwłaszcza pomiarów odległości w terenie, przeliczania wielkości obiektu na tysięczne oraz teorii sporządzania szkicu terenu z posterunku obserwacyjnego. Po tej części wykładów kursanci udali się w teren, aby w praktyce wykorzystać zdobytą przed chwilą wiedzę.
Pluton kursantów został podzielony na dwie grupy. Szkoleni w każdej grupie mieli za zadanie wykonać szkic terenu z posterunku obserwacyjnego z uwzględnieniem: azymutów, skali, dozorów, odzwierciedleniem najważniejszych przedmiotów terenowych na szkicu, a także zaznaczeniem tzw. pól martwych obserwacji. Po ćwiczeniu nastąpił powrót do sal wykładowych w celu omówienia efektów pracy.
Wieczorem kursanci uczestniczyli w kolejnej serii wykładów, tym razem dotyczących armii państw obcych. Bardzo szczegółowo instruktorzy omówili strukturę, dyslokację, uzbrojenie i sprzęt sąsiadów Polski. Poruszono także kwestię Obrony Terytorialnej przy wykorzystaniu organizacji paramilitarnych na Litwie i w Szwecji. Podobne wykorzystanie tego rodzaju organizacji w Polsce z pewnością wzmocniłoby struktury Sił Zbrojnych RP.
Po zakończeniu wykładów kursantom przedstawiono zadanie, które polegało na: przedostaniu się w rejon obiektu, rozdzieleniu się na kilka grup oraz założeniu posterunków obserwacyjnych wraz z ubezpieczeniami. Rozpoznanie obiektu miało dać informację grupie niszczącej o ewentualnej możliwości dokonania zniszczenia celu. Całość miała być wykonana pod osłoną nocy. Było to ćwiczenie aplikacyjne dające odpowiedź na ile kursanci przyswoili wiedzę zdobytą w ciągu dnia. Po podziale na dwie drużyny, odprawie i przygotowaniu się w sekcjach, pluton udał się w rejon obiektu, gdzie założono ORP, a następnie przystąpiono do realizacji zadania. Rozmieszczone posterunki obserwacyjne potwierdziły możliwość zniszczenia obiektu dając sygnał dla grupy niszczącej, która wykonała swoje zadanie. Po wycofaniu się wszystkich grup nastąpił powrót do rejonu wyjściowego. Podczas wycofywania się plutonu doszło do organizacji zasadzki improwizowanej na przeciwnika prowadzącego pościg. Przeciwnik mimo oświetlania terenu racami wpadł w zasadzkę i został zniszczony. Pluton po reorganizacji już bez przeszkód dotarł do rejonu wojsk własnych.
Zadanie zakończyło się nad ranem. Po dwóch godzinach snu kursanci udali się na ostatnią część wykładów. Dotyczyła ona metod rozpoznania terenu. Po wykładzie szkoleni znowu ruszyli w okolice przećwiczyć nabyte umiejętności. W lasach wokół Mrozów rozpoznawali teren metodami: pudełko, trójkąt i trop węża. Po powrocie do miejsca zakwaterowania około godziny 13.30 nastąpiło zakończenie kursu, ostatniego w 2013 roku.