O nas

Historia Jednostki Strzeleckiej w Siedlcach:

Na początku lat 90 powołany został odział Siedlce Związku Strzeleckiego STRZELEC Organizacji Społeczno-Wychowawczej . Pierwszym dowódcą został st. sierż. ZS Maciej PLICHTA, obieżyświat (m.in. Indie i Nepal autobusem, Ameryka Łacińska, Mongolia zimą), wspinacz, instruktor strzelania, płetwonurek, rusznikarz, paralotniarz, absolwent Politechniki Warszawskiej kierunek uzbrojenie, ukończył jedną z pierwszych edycji Selekcji Żołnierza Polskiego. W 1999 roku zmieniło się nazewnictwo, odział Siedlce został przemianowany na Jednostkę Strzelecką nr 1010. Jednostka ze względu na nikłe zainteresowanie i negatywne skojarzenia w Siedlcach ze Strzelcem KPN (Konfederacja Polski Niepodległej) rozwijała się słabo. Od samego początku mocno związana z JS w Mińsku Maz. Po rozwiązaniu strzelcy obu Jednostek działali wspólnie. Samodzielny pododdział o nieoficjalnej nazwie SAYERET w Siedlcach został powołany przez Dowódcę JS 1009 Rozkazem Organizacyjnym nr 1/2002, na dowódcę wyznaczono st. strz. ZS Mikołaja GŁUSZCZAKA – aktualnie podporucznik WP – 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku, obecnie na misji w Afganistanie. W międzyczasie dowództwo nad pododdziałem przejął druż. ZS Paweł KRASNOWSKI.
Dopiero 30 czerwca 2009 pododdział uzyskał samodzielności.
Siedleccy strzelcy od początku włączyli się w lokalne obchody świąt narodowych. JS Siedlce ma swojego reprezentanta w Podlaskim Społecznym Komitetecie Obchodów Świąt Narodowych.
Jako jednostka staramy się pomagać tym najbardziej potrzebującym, cyklicznie włączamy się w różnego rodzaju akcję charytatywne czy społeczne takie jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Zbiórki Żywności.
Włączamy się również w pomoc przy organizacji imprez sportowych takich jak: „Bieg Jacka” – Zabezpieczamy trasę biegu czy „Dzień sportów ekstremalnych” – organizujemy atrakcję linowe.Dotychczas w oparciu o JS 1009 Mińsk Mazowiecki i JS  Siedlce we współpracy z 1 Siedleckim Batalionem Rozpoznawczym, Tactical Team .45, SKSS „Dragon” w Siedlcach, Kołem Myśliwskim „Rogacz” w Ciechanowcu oraz Szkołą Podstawową w Mrozach, zorganizowano szereg szkoleń: wspinaczka skałkowa nieprzerwanie od 1999r., Zgrupowanie Letnie GSR 2003, Zgrupowanie Letnie GSR „Farma2008″, obozy szkolenia unitarnego w latach 2005 – 2007 oraz 2010 (Białobrzegi) i 2011-2013(Ciechanowiec), kolejne edycje Kursu Piechoty w latach 2007 – 2013, szkolenia walki w pomieszczeniach zamkniętych połączonych ze strzelaniem w latach 2008 – 2013 przemianowane na szkolenie taktyczno ogniowe prowadzone do dziś (przykładowo w 2010 przeszkolono na tym szkoleniu 457 osób i zużyto około 36 tysięcy sztuk wystrzelonej amunicji.), szkolenie poligonowe Kursu Walki w Mieście 2009, poligon ogniowy GSR w sierpniu 2009 r. Nasi strzelcy pracują w roli instruktorów na szkoleniach Strzeleckiego Portalu Szkoleniowego www.strzelec.net.pl Tworzymy też wspólnie z JS Siedlce IV Grupę Specjalną GSR. Ściśle współpracujemy z Ruchem na Rzecz Obrony Terytorialnej www.obronanarodowa.pl biorąc m.in. udział w ćwiczeniach Kompania w Obronie 2010 Białobrzegi, Kompania w Natarciu 2012 Wodzisław Śląski i Kompania w Działaniach Opóźniających 2013 Świdnik oraz współorganizując ćwiczenie Kompania w Natarciu 2011. Aktualnie ściśle współpracujemy z 1 Brygadą Pancerną z Wesołej a po rozwiązaniu 1 SBR z Dywizjonem Przeciwlotniczym 1 BPanc z Siedlec.